- HOME
- News
News
Какви са многостранните въздействия на справедливия преход? Заключения на наскоро публикувания доклад за матрицата на въздействието
13 февруари 2024Ново проучване на експертите от IEECP Марко Перето, Диана Зюсер и стажантката Зография Андреосату разглежда многостранните въздействия на справедливия преход в пилотните региони на проекта JUSTEM.
Преходът към неутрално по отношение на климата общество, захранвано от възобновяеми енергийни източници, ще донесе много ползи, но хората, които живеят във въглищни региони се чувстват несигурни за това по какъв начин ще ги засегне отказът от замърсяващите изкопаеми горива. Смисълът на принципа на справедливия преход е да се гарантира, че общностите, които в миналото са били заети във въглеродно-интензивни индустрии, няма да бъдат засегнати от неблагоприятни последици, когато се премине към по-чиста енергийна система. Държавите от Европейския съюз са задължени да разполагат с Териториални планове за справедлив преход (ТПСП), за да се даде възможност за социално приемлив преход, при който се отчита въздействието върху местната общност. Тези планове са важна част от стратегията на всеки въглищен регион за осигуряване на плавен енергиен преход и приобщаване на всички заинтересовани страни към него.
Финансираният от ЕС проект JUSTEM работи заедно с местните и регионалните власти, за да ангажира гражданите и да изгради доверие и сигурност в една общност, свободна от въглища. Отказът от въглища изисква холистичен подход, който отчита социалните, екологичните, демографските и икономическите последици. Изследователите по проекта JUSTEM анализираха ключовите въздействия, свързани със справедливия преход, и разработиха матрица на въздействието и набор от показатели, които да се прилагат в шестте пилотни региони на проекта.
Всички региони са силно зависими от въглищата.
*Всички тези страни отговарят на условията за участие във Фонда за справедлив преход
Защо матрица на въздействието?
Матрицата е разработена поради необходимостта от по-добро дефиниране на въздействието на справедливия преход. Изследователите установиха, че всички ТПСП имат пропуски по отношение на определянето на въздействията на прехода и в повечето от тях липсва какъвто и да е метод за количествено измерване на тези въздействия.
Целта е да се направи преглед на основните въздействия на справедливия преход, които трябва да се вземат предвид, и да се осигури рамка за оценяване на териториалните планове за справедлив преход. Категориите и показателите на въздействие бяха разработени въз основа на съответната специализирана литература. Данните, използвани за оценка на показателите, са получени от Евростат, като това е направено с цел да се осигури съгласуваност между шестте пилотни региона, за да има наличие на данни и за по-голяма възможност за възпроизвеждане при прилагането на матричния инструмент.
Матрицата позволи на изследователите да анализират как ТПСП се отнасят към въздействията (отрицателни и положителни) на процеса на преход. За повече информация относно методологията прочетете доклада тук: https://ieecp.org/publications/justem-impact-matrix-report/.
Комплексен подход
Използването на матрица на показателите позволи да придобием по-добра представа за проблемите и възможностите пред шестте пилотни региона. Различните категории на въздействие очертават тенденциите във всеки един от тях.
По-долу представяме накратко някои от заключенията относно въздействията на енергийния преход, включени в доклада.
Социални въздействия
Преходът към по-чиста енергийна система ще има сериозни социални последици за общностите във въглищните региони. Безработицата е главен проблем в процеса на справедлив преход. Настоящите Териториални планове за справедлив преход (ТПСП) акцентират върху безработицата, която вече се наблюдава във въглищните региони. Социалните показатели позволиха да проучим по-задълбочено този проблем, например по отношение на половете. Жените ще се сблъскват с характерни за тях последици, като равнището на безработица при тях е най-високо в регионите на Западна Македония и Астурия. ТПСП на Астурия разглежда този въпрос, като набелязва няколко мерки за подкрепа на жените и противодействие на нивото на женската безработица в региона. В случая с област Стара Загора, където се наблюдава отрицателна тенденция при безработицата сред жените, се очаква, че справедливият преход ще има по-скоро положително въздействие.
Икономически въздействия
Местните икономики на зависимите от въглищата региони трябва да се преструктурират, така че населението да бъде подкрепено да се ангажира в по-устойчиви дейности. Закриването на мините и местата за добив се очаква да окаже редица отрицателни или смесени въздействия върху повечето региони (изключение прави Стара Загора, която има общо положително въздействие). Икономическата активност, заетостта и енергийните доставки за всеки регион ще бъдат засегнати от закриването на тези производства. От направения количествен анализ се вижда, че всички региони са изправени пред по-високи цени на електроенергията и газа. Нивата на безработица в регионите Западна Македония и Астурия са едни от най-високите, което подчертава предизвикателствата, пред които са изправени. Що се отнася до енергийната бедност, някои региони са по-уязвими от други, например данните за Силезия показаха увеличение на домакинствата без достъп до адекватно отопление. ТПСП ще трябва да се съсредоточат върху стратегии за създаване на нови възможности за заетост и за справяне с енергийната бедност.
Демографски въздействия
Отрицателните демографски промени в пилотните региони вече са налице. Делът на възрастните хора във въглищните региони е по-висок поради ниските нива на заетост; по-младите хора емигрират, за да търсят по-добри възможности. Очаква се емиграцията на младите хора (под 30 години) да засегне повечето региони. Количественият анализ показа, че с изключение на Силезия, повечето региони имат отрицателни нива на миграция на млади хора. Стратегии като повишаване на привлекателността на даден район чрез осигуряване на висококачествено образование и възможности за преквалификация могат да помогнат за противодействие на тази тенденция. Проучването на ТПСП показа, че в много от тях има пропуски при определянето на въздействието на демографския преход, поради което е необходимо да се обърне по-голямо внимание на начините за смекчаване на отрицателните въздействия върху социалните и демографските структури в регионите.
Въздействия върху околната среда
Очаква се справедливият преход да повлияе благоприятно върху екологичното състояние на регионите, изложени на замърсяване от индустрията за изкопаеми горива, изразяващо се в намаляване влошаването на качеството на околната среда. ТПСП очакват цялостно положително въздействие в пилотните региони. Количественият анализ показа, че зависимостта от изкопаеми горива е намаляла във всички държави. Делът на енергията от възобновяеми източници, както и използването на възобновяеми източници за отопление и охлаждане са се увеличили във всички страни.
В заключение…
Матрицата дава възможност за по-различно разбиране на тенденциите и предизвикателствата, пред които са изправени въглищните региони в процеса на енергиен преход. Прилагайки инструмента към пилотните региони, става ясно, че всички те се намират в различни ситуации и ще се сблъскат с различни предизвикателства; няма универсално решение. За да бъде успешен справедливият енергиен преход, трябва да се разберат и определят нуждите на всеки регион.
Разработените за целите на това проучване показатели могат да подпомогнат и да предоставят информация за бъдещите политики и стратегии, прилагани като част от териториалните планове за справедлив енергиен преход.
Важна констатация на изследването е ограничената наличност на данни на регионално ниво. Изследователите посочват, че без конкретни данни политиките ще бъдат по-малко стабилни, тъй като не могат да бъдат научно подкрепени.
За по-задълбочено запознаване с въпросите, засегнати в тази статия, прочетете пълния текст на доклада и научете повече за регионите и за това как може да се използва матрицата на въздействие.